![](https://imgre.gr/wp-content/uploads/2017/03/viber-image6-3.jpg)
Στο χωριό των Αγ. Θεοδώρων, λειτούργησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών κ. Δαβίδ, το Σάββατο 4 Μαρτίου 2017, ανήμερα της εορτής του δια κολλύβων θαύματος του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Θεοδώρου του Τήρωνος. Ο Σεβασμιώτατος κήρυξε τον Θείο Λόγο και χειροθέτησε Πρωτοπρεσβύτερο τον π. Χαράλαμπο Παπαϊωάννου. Μετά τη Θεία Λειτουργία συναντήθηκε με κατοίκους του χωριού και είχε τη χαρά συνομιλήσει μαζί τους.