![](https://imgre.gr/wp-content/uploads/2022/04/0-02-05-9c2136b1c11e66955bb9b9b0457142d928816a66f4765b8d325845cdc69f09bd_608e93d8095d8d4f.jpg)
Το πρωί της Μεγάλης Παρασκευής 22-4-2022, στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Βαροσίου Γρεβενών τελέστηκε η ακολουθία των Μεγάλων Ωρών και του Εσπερινού της Αποκαθηλώσεως, χοροστατούντος του Μητροπολίτη Γρεβενών κ. Δαβίδ. Το βράδυ της ίδιας ημέρας στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου έγινε η ακολουθία του Ιερού Επιταφίου, από τον Σεβασμιώτατο, ενώ το παρών έδωσαν ο Βουλευτής Γρεβενών κ. Ανδρέας Πάτσης, ο Αντιπεριφερειάρχης Γρεβενών κ. Αθανάσιος Φωλίνας, ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Γεώργιος Δασταμάνης και όλες οι τοπικές Αρχές. Μετά από δύο χρόνια πραγματοποιήθηκε και η λιτανεία του Επιταφίου στην πόλη μας, με την έντονη παρουσία πιστών που με ευλάβεια και συγκίνηση ακολούθησαν την πομπή. Η λιτανεία χρωματίστηκε από τις πένθιμες μελωδίες της φιλαρμονικής του “ΟΡΦΕΑ” αλλά και από τις ψαλμωδίες της χορωδίας γυναικών της Ιεράς Μητροπόλεως Γρεβενών.