![](https://imgre.gr/wp-content/uploads/2020/08/0-02-0a-e52e2b7a06d4fc305bdcdc0ec897f1fd61bcf35bcb478a839a5025cc315e0520_a1103f15.jpg)
Την Κυριακή 16 Αυγούστου 2020, στον αύλειο χώρο της Μεγάλης Παναγιάς Σαμαρίνας Γρεβενών, τελέστηκε πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία για την εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, στην οποία ιερούργησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών κ Δαβίδ, ο ο οποίος κήρυξε τον θείο λόγο στους πιστούς.
Όλα τα μέτρα για την προστασία από τον κορωνοϊό τηρήθηκαν με ευλαβική προσοχή, ενώ φέτος -στα πλαίσια της προστασίας από την πανδημία- ακυρώθηκε και το παραδοσιακό έθιμο του Τρανού Χορού (Τσιάτσιου).