![](https://imgre.gr/wp-content/uploads/2018/05/0-02-04-39760a73fb72ab6aa32de4f5c8940e334d640700f5ae56e7263b0d48aad8be3b_f7be40ef.jpg)
Το απόγευμα του Σαββάτου, 12 Μαΐου 2018, παραμονή της εορτής της Αγίας Γλυκερίας, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών κ. Δαβίδ χοροστάτησε στον Αρχιερατικό Εσπερινό του πανηγυρίζοντος Ιερού Ναού Αγίας Γλυκερίας Βάρης Γρεβενών, κατά τη διάρκεια του οποίου τελέστηκε Αρτοκλασία και ακολούθησε η λιτάνευση της εικόνας της Αγίας.
Την ημέρα της εορτής, Κυριακή 13 Μαΐου 2018, που είναι και επέτειος του σεισμού του 1995, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας ιερούργησε στην Αρχιερατική Θ. Λειτουργία του ως άνω Ιερού Ναού, όπου και κήρυξε τον θείο λόγο.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ο Σεβασμιώτατος τέλεσε επίσημη Δοξολογία για τη διάσωση της περιοχής μας από τον καταστροφικό σεισμό, στην οποία συμμετείχαν οι αρχές του τόπου μας και πλήθος πιστών.
Write a comment: