![](https://imgre.gr/wp-content/uploads/2022/09/0-02-05-68d188672dbd218f3630b2685d710b2698f4579556dd7471dfc54ecbeebf4d7f_d26bf1709b08ce89.jpg)
Στον Εσπερινό της εορτής του εν Χώναις θαύματος του Αρχαγγέλου Μιχαήλ, στο ιστορικό μοναστήρι των Ταξιαρχών, στον Ταξιάρχη Γρεβενών, χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών κ. Δαβίδ, το απόγευμα της Δευτέρας 5.9.2022. Μετά την αρτοκλασία ο Σεβασμιώτατος κήρυξε για το νόημα της εορτής και ευχήθηκε στους πιστούς να δίνουν με συνέπεια τον πνευματικό τους αγώνα. Στον εσπερινό παρευρέθησαν ο Αντιπεριφερειάρχης Γρεβενών κ. Αθανάσιος Φωλίνας, οι Δήμαρχος Γρεβενών κ. Γιώργος Δασταμάνης, ο αντιδήμαρχος κ. Χρήστος Τριγώνης, οι δημοτικοί σύμβουλοι κ. Κωνσταντίνος Παλάσκας και κ. Δημήτριος Μπόλης, ο πρόεδρος του Τ.Σ. Ταξιάρχη κ. Σαράντης Κλωνάρας και πλήθος πιστών. Ανήμερα της εορτής, ο Σεβασμιώτατος χοροστάτησε στην Θεία Λειτουργία στο Πολύδενδρο Γρεβενών.