![](https://imgre.gr/wp-content/uploads/2024/03/0-02-05-14a8b87638527f5ec83c1a811dc5225e446c00bba74ce03aa7ea2d7228826b01_20ef44aab2d50ef7.jpg)
«Αύτη η πίστις των Αποστόλων, Αύτη η πίστις των Πατέρων, Αύτη η πίστις των Ορθοδόξων, Αύτη η πίστις την Οικουμένην εστήριξε.»
Την Κυριακή Α’ Νηστειών η Αγία μας Εκκλησία εορτάζει με κάθε λαμπρότητα, τον θρίαμβο της Ορθοδόξου Πίστεως, ορίζοντάς την ως «Κυριακή της Ορθοδοξίας». Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών κ. Δαβίδ βρέθηκε στο χωριό Παλιουριά της Ιεράς Μητροπόλεως όπου τέλεσε την Θεία λειτουργία παρουσία του εφημέριου και πλήθος πιστών. Κατά το θείο κήρυγμα ο Σεβασμιώτατος μίλησε για την αξία των Ιερόν εικόνων καθώς και για το ότι η λατρεία ανήκει αποκλειστικά στον Θεό. Μετά το πέρας της θεία λειτουργίας πραγματοποιήθηκε η λιτάνευση των ιερών εικόνων πέριξ του Ιερού Ναού. Τέλος ο Σεβασμιώτατος ευχήθηκε καλό υπόλοιπο Σαρακοστής και υγεία ψυχής και σώματος.