![](https://imgre.gr/wp-content/uploads/2023/02/0-02-05-6ab97fcf22e153dcab2efcc149fcfbab250b4bd6014016a1d8106a07d0eb6705_ee2d67f17aa7a9f3.jpg)
Την Κυριακή μετά την εορτή της Υπαπαντής με απόφαση της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος, ορίσθηκε να τιμάται η μνήμη των Aγίων μητέρων των Τριών Ιεραρχών, Εμμελείας, Νόννας και Ανθούσης.
Και βέβαια, η Κυριακή μετά την εορτή της Υπαπαντής είναι η ημέρα που τιμάται και η Μητέρα.
Φέτος, αρχή του Τριωδίου, την Κυριακή 5.2.2023 ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών λειτούργησε στον Μητροπολιτικό Ναό της Ευαγγελιστρίας, όπου κήρυξε και τον Θείο λόγο, ενώ μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας βράβευσε τρεις μητέρες: μία που τώρα εγκυμονεί, μία μητέρα που φέτος έγινε πολύτεκνη και μια υπερήλικα μητέρα.