![](https://imgre.gr/wp-content/uploads/2019/10/0-02-0a-efec6b43b145c51b5d26409dfa89b8b1fad614a115ceb130e5496077a37611fe_a8ab8d65.jpg)
Με πάσα λαμπρότητα και τιμή εορτάστηκε την Κυριακή 13 Οτωβρίου 2019, στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου της Παναγίας στην πόλη των Γρεβενών η απελευθέρωση της πόλης από τον οθωμανικό ζυγό, Ιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Γρεβενών κ. Δαβίδ και με την παρουσία των τοπικών αρχών και πλήθους κόσμου. Μάλιστα, η σημερινή ημέρα έχει την ιδιαιτερότητα να εορτάζεται και η σύναξη των Γρεβενιωτών αγίων. Γι’ αυτό τον λόγο αγιογραφήθηκε και μία νέα εικόνα που ο Σεβασμιώτατος κ. Δαβίδ έχρισε με Άγιο Μύρο. Μετά το πέρας της πανηγυρικής Θείας Λειτουργίας τελέστηκε τρισάγιο στο άγαλμα του εθνοϊερομάρτυρα Αιμιλιανού και ακολούθησε η καθιερωμένη παρέλαση, στην οποία το Πνευματικό Κέντρο της Ι. Μητροπόλεως έλαβε μέρος για ακόμη μία φορά με μικρά και μεγάλα παιδιά, κερδίζοντας το χειροκρότημα του κόσμου.
Write a comment: