Με πολλαπλές εκδηλώσεις εορτάστηκε στην Ιερά Μητρόπολη Γρεβενών, η μνήμη των Αγίων Τριών Ιεραρχών Βασιλείου του Μεγάλου, Γρηγορίου του Θεολόγου και Ιωάννου του Χρυσοστόμου που είναι οι προστάτες των γραμμάτων  της παιδείας.

Την Τρίτη 29 Ιανουαρίου, παραμονή της εορτής, πραγματοποιήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο της Ιεράς Μητροπόλεως, εορταστική εκδήλωση προς τιμήν των εκπαιδευτικών των Γρεβενών. Με μία ομιλία που κράτησε το εκλεκτό κοινό σε εγρήγορση ο προσκεκλημένος ομιλητής κ. Ελευθέριος Ελευθεριάδης, ψυχολόγος και συγγραφέας, προσπάθησε σύμφωνα με το θέμα που επέλεξε να παρουσιάσει, να αποδομήσει το καθημερινό μας άγχος.

«Παιδευόμαστε από το άγχος, γιατί δεν έχουμε κατανοήσει τί είναι το άγχος… δεν μπορούμε αλλά και δεν θέλουμε να το ξεριζώσουμε από την ζωή μας… Πέντε είναι τα κλαδιά στο δέντρο του άγχους, ως διαταραχές: οι φοβίες, οι ψυχαναγκασμοί, οι  ιδεοληψίες, τα ψυχοσωματικά συμπτώματα και οι κρίσεις πανικού. Όλα αυτά είναι ξεσπάσματα, ο τρόπος  που ο οργανισμός εκτονώνει το συσσωρευμένο άγχος», ήταν μερικές από τις αποδομητικές κουβέντες του κ. Ελευθερίου. Το σημαντικό είναι να μην τοποθετηθούμε φοβικά προς όλα αυτά, ενώ όλα ξεκινούν από την άγνοια…» κατέληξε με γλαφυρό τρόπο ο ομιλητής.

Στο τέλος της εκδήλωσης ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών κ. Δαβίδ, έδωσε στους εκπαιδευτικούς, ως ενθύμιο μία Καινή Διαθήκη σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή και ακολούθησε δεξίωση.

Το πρωί της ίδιας μέρας Αρτοκλασίες τελέστηκαν σε όλα τα σχολεία της πόλεως των Γρεβενών. Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας, τέλεσε τις Αρτοκλασίες στα Γυμνάσια και Λύκεια καθώς και στο Ειδικό Σχολείο Γρεβενών και Ιερείς της Μητροπόλεως τέλεσαν τις Αρτοκλασίες σε όλα τα Δημοτικά Σχολεία.

Την ημέρα της εορτής, Τετάρτη 30 Ιανουαρίου, Αρχιερατική Θεία Λειτουργία τελέστηκε στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό της Ευαγγελιστρίας, προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας κ. Δαβίδ και με τη συμμετοχή και παρουσία πολλών πιστών, των αρχών της πόλεως αλλά και των Σημαιοφόρων των σχολείων.

Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας, ως Πρόεδρος των Κοινωφελών Ιδρυμάτων «Κωνσταντίνου & Μαργαρίτη Βρέντζιου» και «Νικολάου & Κούκας Κωνσταντινίδη», προέστη στην τελετή βραβεύσεως των πρωτευσάντων μαθητών των Δημοτικών Σχολείων, των Γυμνασίων και των Λυκείων του Νομού Γρεβενών, σχολικού έτους 2017-2018, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο της Ιεράς Μητροπόλεως Γρεβενών.

Ακολουθούν βίντεο και φωτογραφίες από τις εκδηλώσεις καθώς και οι καταστάσεις με τα ονόματα των βραβευθέντων μαθητών.

 

ΙΔΡΥΜΑ ΚΩΝ/ΝΟΥ & ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ  ΒΡΕΝΤΖΙΟΥ

 

 

 

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ
1.        ΤΖΙΟΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Α’ 1Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ
2.        ΤΣΙΑΛΤΑ ΚΑΣΣΙΑΝΗ ΘΩΜΑΣ Β’ 1Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ
3.        ΚΟΙΛΑΝΙΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – ΜΑΡΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Γ’ 1Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ
4.        ΤΡΙΜΙΝΤΖΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Α’ 2Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ
5.        ΤΣΑΚΣΤΑΡΑ ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Β’ 2Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ
6.        ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ – ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ Β’ 2Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ
7.        ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Β’ 2Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ
8.        ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Γ’ 2Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ
9.        ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Γ’ 2Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ
10.     ΠΕΤΣΑ ΚΑΣΣΙΑΝΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΕΣΚΑΤΗΣ
11.     ΧΑΤΖΗΖΗΣΗ ΜΑΡΙΑ ΛΑΜΠΡΟΣ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΕΣΚΑΤΗΣ
12.     ΚΟΤΙΤΣΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΕΣΚΑΤΗΣ
13.     ΜΑΚΡΗ ΑΓΝΗ ΘΕΟΔΩΡΟΣ Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΡΟΥ
14.     ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΡΟΥ
15.     ΚΟΥΤΣΑΛΙΑΡΗ ΜΑΡΙΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΠΕΡΟΥ
16.     ΤΣΕΠΙΔΟΥ ΑΧΙΛΛΕΙΑ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Α’ 1Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ
17.     ΜΠΑΤΑΚΟΪΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Β’ 1Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ
18.     ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Γ’ 1Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ
19.     ΜΙΧΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΙΩΑΝΝΗΣ Α’ 2Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ
20.     ΧΑΡΙΖΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ Α’ 2Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ
21.     ΤΖΗΜΑ ΧΑΡΑ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ Β’ 2Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ
22.     ΝΙΚΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Γ’ 2Ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ
23.     ΚΑΓΙΑΜΠΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Α’ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΔΕΣΚΑΤΗΣ
24.     ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Β’ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΔΕΣΚΑΤΗΣ
25.     ΡΕΝΤΑ ΣΟΦΙΑ – ΜΑΡΙΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Γ’ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΔΕΣΚΑΤΗΣ
26.     ΚΕΧΑΪΔΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΙΩΑΝΝΗΣ Α’ ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΡΟΥ
27.     ΜΠΑΡΑΚΑ ΣΩΤΗΡΙΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Β’ ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΡΟΥ
28.     ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γ’ ΓΕΛ ΚΑΡΠΕΡΟΥ
29.     ΖΑΜΑΝΑΚΟΥ ΜΑΡΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Α’ ΕΠΑΛ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
30.     ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ Β’ ΕΠΑΛ

ΓΡΕΒΕΝΩΝ

31.     ΣΒΕΡΚΟΒ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Γ’ ΕΠΑΛ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
32.     ΔΡΟΥΓΚΑ ΑΡΕΤΗ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Α’ ΕΠΑΛ ΔΕΣΚΑΤΗΣ
33.     ΜΠΓΙΑΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Β’ ΕΠΑΛ ΔΕΣΚΑΤΗΣ
34.     ΞΥΓΙΝΤΖΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γ’ ΕΠΑΛ ΔΕΣΚΑΤΗΣ
35.     ΚΕΔΡΟΣ ΣΠΥΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α’ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΛΥΚΕΙΟ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
36.     ΤΣΙΟΤΙΚΑ ΠΙΠΙΝΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Β’ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΛΥΚΕΙΟ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
37.     ΠΑΝΤΕΛΗ ΣΟΦΙΑ ΑΧΙΛΛΕΑΣ Γ’ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΛΥΚΕΙΟ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
38.     ΣΑΜΣΟΥΤΝΤΙΝΟΒΑ ΦΙΡΟΥΖΑ ΜΠΑΧΡΟΜ Δ’ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΛΥΚΕΙΟ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
39.     ΜΟΥΡΑΤΙΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ
40.     ΤΖΑΝΙΑΣΒΙΛΙ ΒΛΑΔΙΜΗΡΟΣ ΣΑΛΒΑ Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ
41.     ΜΠΑΡΟΥΤΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ
42.     ΡΟΒΑ ΜΑΡΙΑ ΠΕΡΙΚΛΗΣ Δ1 εξάμηνο ΔΙΕΚ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
43.     ΚΟΤΛΙΔΑ ΜΑΡΙΑ ΖΗΣΗΣ Β1 εξάμηνο ΔΙΕΚ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
 

 

ΙΔΡΥΜΑ ΝΙΚΟΛΑΟΥ –

ΚΟΥΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ

 

 
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ
1.        ΖΗΚΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΤ’ 1Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
2.        ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Ε’ 1Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
3.        ΦΙΛΙΠΠΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΣΤ’ 2Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
4.        ΔΟΓΚΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ε’ 2Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
5.        ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ ΡΑΦΑΗΛΙΑ ΙΣΑΑΚ ΣΤ’ 3Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
6.        ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΙΟΡΔΑΝΗΣ Ε’ 3Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
7.        ΣΙΑΜΙΔΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΤ’ 4Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
8.        ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ε’ 4Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
9.        ΛΕΦΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΤ’ 5Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
10.     ΠΑΤΣΑΡΙΚΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΧΡΗΣΤΟΣ Ε’ 5Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
11.     ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ ΑΝΘΗ ΟΜΗΡΟΣ ΣΤ’ 6Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
12.     ΦΕΙΔΑ ΛΟΥΚΙΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ε’ 6Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
13.     ΝΤΑΓΚΟΥΜΑ ΑΡΕΤΗ ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΤ’ 7Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
14.     ΚΛΩΝΑΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΑΡΑΝΤΗΣ Ε’ 7Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
15.     ΕΜΠΡΙΚΙΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΑΚΡΙΤΑΣ ΕΙΔΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
16.     ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΪΔΟΥ ΔΑΦΝΗ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
17.     ΣΙΑΚΑΒΑΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
 

 

ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΧΩΡΙΩΝ ΝΟΜΟΥ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

 

 
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ ΤΑΞΗ
1.        ΣΤΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΤ’
2.        ΜΑΛΑΚΑΤΑ ΓΕΩΡΓΙΑ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Ε’
3.        ΠΡΕΤΣΙ ΜΠΕΛΚΙΣΑ ΚΛΟΝΤΙΑΝ ΣΤ’
4.        ΛΙΑΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΟΣΜΑΣ Ε’
5.        ΦΟΥΦΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΣΤ’
6.        ΑΛΕΞΙΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Ε’
7.        ΓΟΥΜΑΤΗ ΜΕΡΟΠΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΤ’
8.        ΤΣΙΚΟΥΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Ε’

 

Γράψτε ένα σχόλιο:

Η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας δεν θα δημοσιευθεί.

Ακολουθήστε μας: