![](https://imgre.gr/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-5ba91a24463b3e7dfaf5174ca92c0b8faa35767bf60dda80f5c590cd3337472b_d920e87a871b66b1.jpg)
Σε κλίμα συγκίνησης και προσευχής τελέστηκε στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό της Ευαγγελιστρίας Γρεβενών το Σάββατο 1.10.2022, ιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Γρεβενών κ. Δαβίδ, η επιμνημόσυνη δέηση για τον Εθνοϊερομάρτυρα Μητροπολίτη Γρεβενών Αιμιλιανό Λαζαρίδη, το Διάκονο Δημήτριο και τον αγωγιάτη Αθανάσιο που θυσιάστηκαν την 1.10.1911. Ο Σεβασμιώτατος τόνισε τη σημασία του ήθους και της μαρτυρίας του Εθνοϊερομάρτυρος στις ζωές μας. Μετά την Θεία Λειτουργία, κατά την οποία τελέστηκε και η εις Πρεσβύτερον Χειροτονία του π. Αθανασίου Παπαδημητρίου, στον αύλειο χώρο του Επισκοπείου τελέστηκε τρισάγιο και κατάθεση στεφάνων στο άγαλμα του Μάρτυρος Μητροπολίτου.