![](https://imgre.gr/wp-content/uploads/2024/04/0-02-05-42a1902e50443572a7801aae284ae3d890db0d3474b523f7786cd93a0ef6c3f1_9346cc3d07556fef.jpg)
Την Β΄ Κυριακή των Νηστειών (Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά) 31.3.2024, στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό της Ευαγγελιστρίας, πραγματοποιήθηκε η πρώτη ομιλία για φέτος με καλεσμένο τον Πανοσ. Αρχιμ. π. Ιγνάτιο Μουρτζιανό, Πρωτοσύγκελλο της Ιεράς Μητροπόλεως Λαρίσης και Τυρνάβου, με θέμα: “Κύριε, φωτισόν μοί τό σκότοςˮ. Ο π. Ιγνάτιος στην ομιλία του ανέφερε: “Τοποθετώντας τον θεό στην άκρη και στο χρονοντούλαπο του νου καταλήγουμε στην απομάκρυνσή μας από τον θεό, σε μια ζωή γεμάτη άγχος. Η ζωή χωρίς θεό είναι μια ζωή χωρίς νόημα. Ας πάρουμε παράδειγμα τον Άγιο Γρηγόριο τον Παλαμά, έναν άνθρωπο της προσευχής, έναν άνθρωπο που συχνά επικοινωνούσε με τον θεόˮ.