![](https://imgre.gr/wp-content/uploads/2022/09/0-02-05-f0a971eb7482d43a88645e5b34a8b5748562c6cf5c51d1847c903b384aed2a7f_71f43fd398a57947.jpg)
Στον Πανηγυρικό Εσπερινό της εορτής του Γενέσιου της Υπεραγίας Θεοτόκου χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών πρώτα στο Ελεύθερο Β’ και μετά στο Περιβόλι Γρεβενών, το απόγευμα της Τετάρτης 8.9.2022, όπου μετά την αρτοκλασία κήρυξε τον θείο λόγο.
Στο Περιβόλι παρευρέθησαν στον Εσπερινό η Υφυπουργός Παιδείας κ. Ζέττα Μακρή, η Γενική Γραμματείας Ενέργειας και Φυσικών Πόρων κ. Αλεξάνδρα Σδούκου και ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Γιώργος Δασταμάνης. Ακολούθησε μάλιστα η παραδοσιακή λιτανεία στο χωριό που κοσμεί την γιορτή της “Μικρής Παναγιάς”.
Ανήμερα της εορτής, την Πέμπτη 8.9.2022, ο Σεβασμιώτατος λειτούργησε στο Πανόραμα Γρεβενών. Στην θεία λειτουργία παραβρέθηκε ο Αντιδήμαρχος Γρεβενών κ. Χρήστος Τριγώνης. Μετά το τέλος της θείας λειτουργίας ομάδα παραδοσιακής μουσικής περίμενε τους εορτάζοντες και τους συνόδευσε στην πλατεία του χωριού.